Kdy budeme moct (volně) cestovat a kam padají ceny letenek až o 70 %?

Ještě důležitější otázkou však není kdy, ale kdo. K otázce „kdy“ se dostaneme za chviličku.

Je jasné, že otevření hranic (směrem dovnitř) neproběhne globálně, ale bude probíhat tak, že jednotlivé státy mezi sebou budou jednat o podmínkách a hranice států se budou pro občany jiných zemí otevírat postupně.

Na jedné straně budou státy, které jsou na cestovním ruchu závislé a turisty potřebují. Na druhé straně budou státy, které mají šíření nemoci COVID-19 relativně pod kontrolou a jejich situace je v tomto ohledu dobrá.

Mezi takové státy patří i Česká republika. Tzn. tam, kde turisty budou chtít, tam by měl teoreticky český občan mít zelenou. 

Letní sezóna u moře bude, to je už téměř jisté.

Otázkou zůstává kde a za jakých podmínek. 

Např. Chorvatsko jedná s několika zeměmi EU o možnostech přicestování. Chorvatský premiér otevřeně řekl “Chorvatsko je připraveno otevřít hranice pro občany některých zemí Evropské unie, kteří zde budou chtít trávit letní dovolenou.” 

Stejný postup vidíme nyní také u Řecka, Itálie, která má vrchol pandemie za sebou, Spojených arabských emirátů, Malediv, Thajska, Jamajky, Vietnamu, Mallorky a dalších.

Např. Mallorca chce cestovatele přivítat ve 3 fázích. Nejprve se otevře pro španěly, pokud vše bude probíhat bez problémů, pak i Evropě a až v poslední fázi celému světu.

Např. do Portugalska, Velké Británie, Švédska, Nizozemska či Bulharska můžeme volně vycestovat už teď. Tzn. tyto země nemají žádná platná nařízení, která by omezovala vstup na jejich území (vztaženo na občany ČR).

Spousta evropských zemí pak následuje doporučení EASA (Evropská agentura pro bezpečnost letectví) a vstup omezuje pouze pro státy s vysokým počtem výskytů korovnaviru.

Vzájemné cestování mezi sebou povolí jednoduše státy, které mají šíření nemoci COVID-19 zvládnuté pod kontrolou.

A kdy budeme moci cestovat?

Bude to poměrně rychle. Hned vysvětlíme proč…

Obnovení cestovního ruchu opravdu není otázkou let či vzdálených měsíců.

Jen v roce 2018 se na dovolenou vydalo 1,4 miliardy lidí po celém světě a cestovní ruch přispěl do globální ekonomiky částkou 39 bilionů Kč (tedy 39 000 miliard Kč).

Denně cestovní ruch tedy generoval tržbu 115 miliard Kč.

Zdroj: eurostat.eu

Dle Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) mezinárodní cestovní ruch představuje asi 25 až 30 % všech světových služeb a zaměstnává přes 100 milionů osob.

Některé země jsou na cestovním ruchu doslova závislé. Např. v Chorvatsku tvoří cestovní ruch 25 % HDP (tj. 25 % se podílí na ekonomice země), možná trochu překvapivě i Rakousko je na cestovním ruchu poměrně závislé. 

Nejvíce závislé země na cestovním ruchu jsou: Chorvatsko, Řecko, Mexiko, Thajsko, Nový Zéland, Panama a Jamajka, dále s malým odstupem Španělsko, Turecko, Rakousko, Vietnam a Dominikánská republika. 

Dá se tedy očekávat, že tyto země budou po obnovení cestovního ruchu prahnout nejvíce.

Lze to tedy shrnout tak, že výpadek cestovního ruchu by značně ovlivnil příjmy země na cestovním ruchu závislé a na druhé straně by o práci přišlo značné množství lidí, které by musel začít „živit“ stát…a vysoká nezaměstnanost státní kase rozhodně neprospívá.

Kdy se tedy budeme moci opět volně cestovat?

Logicky nám z toho vychází čas po létě.

Září – říjen by se mělo ve většině zemí vše vrátit relativně k normálu.

…Myšleno s ohledem na otevřené hranice. 

Proč zrovna září – říjen?

I podle uvedených informací a čísel výše je ti určitě jasné, že jsou obrovské tlaky na to, aby se cestovní ruch vrátil a státy nepřišly o výnosy z letní turistické sezóny, tzn. že během léta se změní opravdu hodně (k lepšímu). 

A pokud se během léta uskuteční největší proces obnovy cestování, během maximálně následujících 2 měsíců by se mělo již vše vrátit do relativního normálu.

Druhou částí tématu je…

Jak ovlivní koronavirus ceny letenek a kam padají až o 70 % dolů?

Kdy jednotlivé státy otevřou své hranice směrem dovnitř a dovolí tak občanům jiných zemí, aby k nim mohli přicestovat?

Vezmeme to od začátku dle časové osy (léto – zima). Většina aerolinek plánuje obnovení letů na červen – červenec. Některé dokonce už v květnu, např. WIZZ air, KLM nebo British airways.

Je potřeba počítat s tím, že cestovní ruch se nerozjede z nuly, ale z mínusu. Ten mínus je stále převládající strach z blízkého kontaktu s ostatními lidmi.

Rozhodně nemůžeme očekávat, že po obnovení leteckých linek se všichni nenasytní cestovatelé vrhnou na rezervační portály aerolinek a začnou kupovat letenky jako smyslů zbavení. Ne.

Proto budou muset aerolinky v první fázi cestovatele podpořit? Jak? Nízkou cenou letenky samozřejmě. 

Aerolinky budou zoufale potřebovat hotovost, ze které se teď kvůli vracení peněz za letenky (v lepším případě) zcela vydali. Tzn. budou potřebovat nastartovat byznys a prodávat letenky, v době zhoršené poptávky ale s výraznou slevou. Lze tedy očekávat, že letenky na letní sezónu budou jedny z nejnižších v historii. 

Země Balkánu letos s největší pravděpodobností zažijí BOOM.

Díky extra levným letenkám od WIZZ air (Moldavsko, Rumunsko, Černá Hora, Chorvatsko) a zároveň díky dobré situaci kolem koronavirové krize.

Konkrétně WIZZ air už začíná akce na LETNÍ letenky spouštět a jsme svědky cen jako např. do Splitu za 1 064 Kč, do Moldavska za 758 Kč nebo do Zadaru za 958 Kč. V hlavní letní sezóně jsou to ceny, v porovnání např. s loňským rokem, nižší i o 100 %. To už je pěkná motivace k nákupu letenek.

Ukázka akčních letenek z aplikace FlyAway

Přidávat se budou i další aerolinky, např. Ryanair řekl „Očekáváme cenovou válku. Nejdůležitější je mít letadla a flotilu ve vzduchu, i za nejnižší možné ceny letenek.“

I easyJet nastavuje velmi atraktivní cenové podmínky a nabízí odbavené zavazadlo (23 kg) za příplatek pouze 1 €. Ve stejné výši pak nabízí i ostatní služby, jako např. sportovní zavazadla, kánoe, lyže, snowboard, apod.

Akčním letenkám by mohla hrát do karet i aktuálně velmi nízká cena ropy (chvíli byla dokonce „prodávána“ v mínusu).

Letenky, které se nyní objevují na léto (a objevovat budou), udělají mnoha cestovatelům radost. Letadla se ale vyprodávají na základě cenových tarifů dle obsazenosti a času koupě před termínem odletu. Jak už to bývá, ty nejnižší ceny chytnou pouze ti cestovatelé, kteří se o takových letenkách dozví včas. NIKDY není každé místo v letadle za stejnou cenu. 

Očekáváme, že obzvlášť nízké ceny letenek chytí ti, kteří je stihnou koupit ještě do konce června, kdy aerolinky budou trh víceméně testovat = testovat chování zákazníků a koupěschopnost. A testování začíná vždy na nižší cenové hladině.

Obrovsky také spadly ceny na podzimní a zimní termíny do oblastí Asie, Karibiku, Mexika či jižní Ameriky. 

Není výjimkou, že nyní lze na podzimní a zimní termíny pořídit letenky třeba do mexického Cancúnu pod 8 000 Kč, tedy zhruba o 50 % levněji než je běžné.

Destinace, kam dříve stály letenky od 15 000 Kč výš jsou nyní dostupné i pod hranicí 8 – 7 000 Kč za zpáteční let.

Letenky do Chille nebo Argentiny, které dříve stály 20 či 25 000 Kč jsou nyní k vidění i za cca 11 000 Kč. 

Dalším příkladem můžou být letenky na podzimní termíny do Dubaje za 3 750 Kč.

Ukázka akčních letenek z aplikace FlyAway

Je jasné, že některá místa letní turistickou sezónu stihnou otevřít a některé ne. Výběr míst „kam na dovolenou“ bude tedy omezený. Nějakým způsobem bude ještě v létě omezeno v podstatě všechno kolem cestování. 

Dá se tedy očekávat, že velké množství lidí tato omezení od letní dovolené odradí i přes nízkou cenu letenek.

Hlavní dovolenková sezóna se letos přesune na podzim a zimu.

…Samozřejmě do míst, kde je teplo.

Ve chvíli, kdy se velké množství lidí rozhodne, že na dovolenou poletí až v zimě, co se stane s cenou letenek? Jak se chová trh, když stoupne poptávka? Myslím, že už vám je to jasné… ano, zvýší se cena. 

Tzn. na pořízení opravdu levných letenek do Asie, Karibiku či jižní Ameriky, o kterých jsme psali výše, máme čas zhruba do července, maximálně začátku září.

Ovšem zcela nejlepší podmínky jsou teď, protože právě teď není poptávka téměř žádná a ceny těchto letenek, které vidíme jsou někdy až neuvěřitelné. Mexický Cancún na hlavní sezónu v zimních měsících za 8 000 Kč opravdu není standardní cena. 🙂

Je třeba si také uvědomit, že se stále jedná o možnosti létání s neobsazeným prostředním sedadlem. V současné chvíli jsou ale k dispozici letenky, jejichž cena je založena na zcela zaplněném letadle.

Pokud letadlo bude obsazené pouze z cca 66 %, není možné udržet stejnou cenu jako při obsazenosti celého letadla. I tohle je další důvod, proč se vyplatí letenky koupit teď.

Pokud to tedy shrneme… letní dovolená u moře bude, ale s omezeními a pouze ve vybraných zemích. Podmínky pro cestování budou pravděpodobně mnohem lepší na podzim a v zimě a proto se také velká část cestovatelů zřejmě rozhodne přesunout svou dovolenou na tyto termíny. A v hledáčku většiny cestovatelů budou logicky země, kde si můžou užít slunce a koupání. 

Dokud ještě po těchto letenkách není vysoká poptávka, jsou jejich ceny na historickém minimu.

Pokud tedy víš, že letos vyrazíš na dovolenou v zimě nebo pokud je tvým snem Asie či Karibik, právě teď máš nejlepší příležitost koupit tyto letenky za extrémně nízké ceny.

Zde uvádíme nejatraktivnější letenky, které jsou momentálně dostupné na podzimní a zimní termíny

Zdroj: česká aplikace na akční letenky FlyAway

Nebo na termíny v srpnu – září:

Letní termíny jsou vždy (kromě Vánoc a Silvestra) nejdražší v roce. Oproti obvyklé cenové hladině jsou i 3x dražší. Výše uvedené letenky jsou min. o 50 % levnější než letenky na letní termíny vloni.

Komentáře
  • FlyAway aplikace