Indie je země pozoruhodné rozmanitosti. 🙃 Říká se, že jí buď milujete nebo nesnášíte. Nic mezi tím. 😅
Nádherná krajina, bohatá fauna a flóra, dlouhá historie, vynikající jídlo
a přívětivost místních obyvatel na jedné straně. Špína, chudoba
a byrokracie na straně druhé.
Věděli jste například, že více než milion Indů jsou milionáři? Většina Indů však žije za méně než dva dolary denně. Odhaduje se, že 35 procent obyvatel Indie žije pod hranicí chudoby. 😔
Vybrali jsme pro vás 7 TOP míst, která určitě stojí za to vidět.
Váránasí
Posvátné město
Váránasí je posvátné město lěžící na břehu řeky Gangy , jedno z nejstarších nepřetržitě obývaných na světě a jedno z nejposvátnějších míst hinduismu.
Jako muslimové směřují na pouť do Mekky, hinduisté obvykle míří právě do Váránasí. Poutníci přijíždějí na břehy svaté řeky Gangy, aby smyli své hříchy v posvátných vodách, nebo spálili těla svých blízkých, a vysvobodili je tak z koloběhu samsary.
Východní břeh je prý zakletý a hlavně plný močálů. Břehy na dalších místech lemují zašlé paláce, které sice již ztratily svůj někdejší lesk, nicméně stále působí velmi majestátně.
Taj Mahal
Jeden z Nových divů světa
Taj Mahal – je jednoznačný symbol Indie, architektonický skvost ze sněhově bílého mramoru na břehu řeky Jamuna, nechal postavit v roce 1632 ve městě Ágra islámský mughalský vladař Šáhdžahána na paměť Mumtáz Mahal (Vyvolená paláce), své manželky, kterou miloval tak, že ho navzdory tradicím, doprovázela vždy a všude, i na válečných výpravách.
Na jedné z nich, v pokročilém stádiu těhotenství , při porodu 14. potomka, zemřela. Šáhdžahán byl nevýslovně její smrtí zasažen. Za pár dní mu zbělely vousy a vlasy, vyhlásil dvouletý státní smutek, během kterého bylo zakázáno slavit, poslouchat hudbu, nosit šperky a používat parfémy.
Taj Mahal byl vystavěn pro ni, pro Mumtáz Mahal, aby symbolizoval věčnou lásku a krásu s ní spojenou
Gokarna
Město s krásnými plážemi
Gokarna se často označuje jako alternativa k Goe a v současnosti se objevuje jako jedna z nejžhavějších destinací mezi cestovateli. Přitažlivou se Gokarna stala hlavně pro mladší generaci.
Proslavila se převážně svými plážemi a chrámy. Toto malé chrámové městečko naleznete na západním pobřeží Indie v údolí Kumta. Gokarna není příliš známá a její pláže jsou určeny pro klidnou dovolenou s uvolněnou atmosférou.
Skalnaté pobřeží nabízí příjemné turistické možnosti a jednou z nich je hned několik důležitých chrámů. Gokarna nabízí odpočinek, ale i dobrodružné zážitky.
Himálaj
Pohoří
Himaláj je nejvyšším pohořím planety. Jeho indická část je plná krásných a zajímavých míst. Zaujmout by vás mohly například treky v Ladakhu – vedou vysokohorskou pouští, často od jednoho buddhistického kláštera k druhému, v nadmořských výškách kolem 4 000 m n.m. Oproti tomu túry v Kašmíru jsou zelené a plné jezer.
Populární je také oblast Spiti, Garhwal a Kumaon. Míří sem zahraniční turisté i indičtí poutníci k vysoko položeným posvátným chrámům a pramenům řek.
Za zmínku stojí i stát Sikkim, vklíněný mezi Nepál a Bhútán. Místní himálajské horské túry jsou dlouhé a plné dechberoucích výhledů.
Nabídka treků v Indii je opravdu velmi rozmanitá. Můžete se vydat na lehké a populární trasy od vesnice k vesnici, vystoupat na šestitisícovky nebo putovat sami odlehlými končinami indického Himálaje.
Bombaj
Největší město Indie
Bombaj je orientem vonící a nikdy nespící město Indie. Šesté největší město na světe se rozkládá na sedmi ostrovech najdete na západním pobřeží Indie a typické pro něj je dynamika, kde se umně mísí módní styl couture s haute couture, chudoba s bohatstvím, posvátné chrámy s poživačnými nočními kluby.
Je těžké zvolit to nejlepší, protože ve skutečnosti nebudete vědět, kde v Bombaji začít. Jako první byste si neměli nechat ujít Bránu Indie, což je obrovský monument, který byl vystavěn v roce 1911 na památku královské návštěvě. Pulzující okolní život je skvělým výchozím bodem na průzkum města.
Vynechat byste neměli ani zdejší vlakové nádraží Chhatrapati Shivaji Terminus, kde se umně mísí novogotický, hinduistický i islámský architektonický styl. Jde o skutečný skvost, který stojí za to si prohlédnout.
Ve špičce jezdí vlaky každých několik minut a soupravy se točí jak rychle to jen jde. Proto i strojvůdci sedí v kabinách na obou koncích vlaku, aby mohli po příjezdu do cílové stanice vyrazit co nejdřív opačným směrem.
Cestování bombajskými vlaky má také svá nepsaná pravidla a jedním z nich je tzv. “čtvrté místo“. Sedadla jsou designovaná pro tři cestující, jenže v Bombaji je běžné, že se vmáčke ještě čtvrtý člověk. Sice je to nepohodlné, ale lepší než hodinu stát ve zpoceném davu. Neuvolnění čtvrtého místa je považováno za neslušné a někdy mohou ostatní cestující zakročit.
Spoustu dalších zajímavostí z cestování po Bombaji najdete v tomto podrobném článku >>
Andamanské ostrovy
Okolní ostrovy
Andamanské ostrovy jsou místem, které civilizace dosud jen jemně políbila. Leží hluboko v Bengálském zálivu mezi Indií a Barmou, hlavním městem je Port Blair.
Mezi dobrodruhy a potápěči stále platí za tropický ráj s písečnými plážemi, na kterých budete většinou sami, s podmořským světem pestřejším než v oblíbeném Thajsku a s tyrkysově čirým mořem, které známe jen z reklamních kampaní.
Administrativním centrem je Port Blair ležící na jihu Andamanských ostrovů. Dva vůbec nejzajímavější ostrovy jsou činé sopky Barrenův ostrov (60 km) a Narcondam (114 km z Port Blair).
Invisible Bank je podmořský útes začínající pouhý metr pod hladinou a pozvolna padající do hloubek okolo 700 m.
Pobřežní vody a okolí ostrovů není pod hladinou skoro vůbec prozkoumané a z celkových 352 km pobřeží není známo více jak 20 potápěčských lokalit. Jediným možným obdobím kdy se sem můžete dostat je leden-březen.
Džajpůr
“Růžové město”
Džajpur je hlavním městem státu Rádžastán a jeho historie není vůbec dlouhá. Až v roce 1727 ho založil maháradža Džaj Singh. A to je důležité říct – dodnes v něm tito vládci s pohádkovým označením sídlí. Současný džajpurský mahárádža (který už faktickou moc nemá) je Kumar Padmanabh Singh a je mu teprve sedmnáct let.
Džajpur – se často nazývá Růžovým městem. Převážná část domů ve městě má totiž růžový nátěr. Na hlavní ulici (Johari Bazar) se nachází palác větrů (Havámahal), který má velice bohatě zdobené průčelí. Zda se dříve schovávaly dvorní dámy a sledovaly dění na ulici, aniž by byly samy spatřeny.
V městském paláci nalezneme zajímavou výstavu místních kostýmů a zbraní, jakož i vzácné miniatury. Na městě jsou snad nejpřitažlivější četná řemesla a malé dílničky.
Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.
Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem