7 nejkrásnějších míst v Maroku

Maroko – Co se vám vybaví pod tímhle názvem? Jestli jen velbloudi, poušť a slunce, budete překvapení. 🙃

Maroko je totiž zemí mnoha tváří, pestrých barev, neobvyklých chutí a opojných vůní.

Na své si tu přijdou milovníci architektury i divoké přírody. 🌄

Můžete se tu procházet křivolakými uličkami starobylých měst, obdivovat honosné mešity, vydat se na výlet do pouště na hřbetě velblouda, vyrazit na vysokohorskou túru do pohoří Atlasu nebo si jen odpočinout na pláži. 🏖

Tato severoafrická země je ideální destinací pro cestovatele, kteří vyhledávají exotické zážitky, ale současně ocení veškerý turistický komfort.

Navíc je tu relativně levno a také bezpečno (Maroko je jednou z dlouhodobě politicky nejstabilnějších zemí v oblasti).

Bylo to těžké, ale vybrali jsme pro vás 7 TOP míst, která nesmíte při návštěvě Maroka vynechat. 😍

Pohoří Atlas

Nejvyšší horské pásmo severní Afriky

Vysoký Atlas je nejvyšším horským pásmem nejen Maroka, ale celé severní Afriky. Nejvyšší horou je Jebel Toubkal, který sahá do výšky přes 4000m. Vylézt na něj je opravdovým zážitkem. Oblast Vysokého Atlasu je obecně přístupná veřejnou dopravou z města Marrakeshe. V celé této oblasti žije starověký národ berberů, kteří jsou vyhlášeni šperky, hudbou a jsou velice pohostinní.

Nejoblíbenější je zdolání právě nejvyššího vrcholu Jebel Toubkal (4167 m). Oblast této monumentální hory se nachází asi dvě hodiny jízdy od Marrakeshe. Vrchol se dá zdolat za dva dny, není nutný ani průvodce, ani větší horolezecká zdatnost. Nejčastějším výchozím Bodem pro cestu k vrcholu je vesnice Imlil.

Pohoří Atlas

Fez

Nejstarší ze 4 královských měst

Fez (fes) je významným městem Maroka. Díky tomu, že v něm žije přes 1,2 milionů lidí je druhým nejlidnatějším v zemi. Jeho situování je především v severní části Maroka. Označováno je jako jedno z královských měst tohoto státu. Ty se v Maroku nachází hned čtyři. Je to Meknes, Marrákeš, Rabat a Fes.

Známá je feská kůže, jejíž barvení a vydělávání můžete sami zhlédnout. Feská kůže byla po dlouhou dobu oblíbeným vývozním artiklem.

Fez

The Cave of Hercules

Jeskyně v mysu Spartel

Herkulovy jeskyně je archeologický jeskynní komplex nacházející se v marockém mysu Spartel. Oblíbená turistická atrakce, která se nachází 14 kilometrů západně od Tangeru, sousedí s letním palácem marockého krále. Jeskyně má dva otvory, jeden pro moře a druhý pro přistání. Otevřené moře je známé jako „Mapa Afriky“.

The Cave of Hercules

Marrákeš

Orientální město na úpatí Vysokého Atlasu

Marrákeš je také nazýván červenou perlou Afriky. To proto, že oblast pokrývá červená lateritová půda a i množství staveb ve městě má tuto barvu. Červená je jakousi “oficiální” barvou Marrákeše, stejně jako modrá ve Fezu, zelená v Meknes, či bílá v Rabatu.

Zde, pod vrcholky Vysokého Atlasu tepe pravý a rušný život, jehož atmosféra je zcela neopakovatelná, kde je směsice lidí různých ras. Uvidíte zde černochy, potomky bývalých otroků, Araby, Berbery, Tuaregy i bělochy.

Marrákeš

Sahara

Největší poušť světa

„Sahara“ znamená „poušť“ v arabštině, takže „Sahara Desert“ je „Poušť pouští“. Prochází deseti africkými státy a její rozloha je kolem 9,3 milionů km².

Sahara neznamená jenom písečné duny. Velká část této pouště je pokrytá horami nebo naopak rovinou a suchopárem. Na území Maroka jsou ale dvě místa, kde lze vidět písečné duny a kam lze vyrazit za poznáním pouště, jsou to ergy (shluky písečních dun) Šigaga a Šabbí.

Erg Šabbí se nachází na hranicích s Alžírskem a jeho duny dosahují výšky až 150 metrů. Duny v ergu Šigaga jsou nižší, ale rozlehlejší, nacházejí se jižně od krásné oázy Draa. Obě tato místa tudíž stojí za návštěvu.

Sahara

Chefchaouen

Modré město plné hašiše

Díky Instagramu to už sice dávno není žádné klidné městečko na severu Maroka, stále se ale jedná o perlu toho, co v Maroku vidět. Chefchaouen je zasazen do úpatí pohoří Ríf na severu země a o tom, proč je celé vymalované na modro, je hned několik legend.

První a nejjednodušší je, že bílá barva by nikoho nepřitáhla. Druhý příběh hovoří o židech, kteří malovali domy na modro, protože modrá je barva nebe a když se na ni koukali, připadali si blíže nebi. Další varianta mluví o tom, že modrá tolik neláká komáry. Tak či tak, jakmile projdete branami mediny, neboli starého města, vrátíte se v čase.

Nejen modrá barva, ale okolní hory plné mariuhany jsou dalším z řady zajímavostí této odlehlejší části Maroka. Maroko údajně produkuje až polovinu hašiše na světě. Mariuhaně se zde pak říká Kíf

Chefchaouen

Ouarzazate

Město s impozantní kasbou Taourirt

Město Ouarzazate leží v nadmořské výšce 1 160 m na rozlehlé planině v údolí řek Dráa a Dades. Je obklopeno nádhernou členitou krajinou Vysokého Atlasu s palmovými oázami a jedněmi z nejmalebnějších vesniček v Maroku.

Odpradávna bylo křižovatkou obchodních cest. Berberské obyvatelstvo zde vybudovalo tisíce kaseb, tradičních staveb ze sušené červené hlíny, z nichž nejcennější je kasba Taourirt z 19. století.

Ouarzazate je město různých kultur a uměleckých tradic. Leží uprostřed pouště a stalo se výchozím místem pro výlety do oázy. Kromě své umělecké role má město i historický význam. Bylo zařazeno do seznamu kulturních památek UNESCO.

Ouarzazate

Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.

Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem

Jste na počítači?
Naskenujte telefonem QR kód.


sdílejte článek

Přečtěte si také...

Praktické informace

Jak platit v zahraničí bez poplatků?

Čím platíme v zahraničí? Jedině Revolutkou. Dříve to byla primárně karta pro cestovatele, dneska už je to aplikace pro kompletní správu veškerých financí. Jedna z největších výhod Revolut karty

Letenky

Jak najít levné letenky do Benátek? 

Benátky jsou známým severoitalským městem, které patří k jednomu z největších klenotů Evropy. Město postavené téměř celé na vodě láká turisty pro svoji originalitu, romantické úzké uličky,