Odbavení: Jak probíhá tzv. online check-in nebo odbavení na letišti?

Způsob vašeho odbavení (známé i jako check-in) je odlišný z mnoha důvodů. Záleží na tom, zda cestujete se zavazadlem, které musíte odbavit (tj. do podpalubí letadla), nebo zda cestujete pouze s příručním zavazadlem. Odlišný také může být z důvodu různých podmínek leteckých společností. Jak tedy probíhá check-in, ať už cestujete jakkoliv? 

Odbavení na letišti 

Pokud aerolinka, se kterou letíte, dovoluje odbavení přímo na letišti, stačí vám vyhledat danou přepážku, kde můžete provést váš check-in. Čísla přepážek najdete na informačních tabulích ve vestibulu letiště. Stačí vyhledat váš let a 2 hodiny před odletem budete mít možnost k přepážce zajít. Pokud dorazíte později než je doporučené, (tedy 2 hodiny před odletem), může se stát, že už přepážka bude zavřená. Zpravidla se zavírají 40 minut před plánovaným odletem. 

K odbavení potřebujete cestovní pas, v případě letu v schengenském prostoru stačí pouze občanský průkaz. U přepážky vám zaměstnanci vystaví palubní vstupenku a zde můžete provést i odbavení vašeho zavazadla (pokud cestujete s odbaveným zavazadlem).

S palubní vstupenkou se můžete vydat k bezpečností kontrole. 

Jak probíhá online check-in nebo odbavení na letišti - odbavení na letišti

Online check-in 

Mnoho aerolinek nabízí možnost online odbavení. Pro rozdílné podmínky všech aerolinek doporučujeme online check-in provést minimálně 24 hodin před vaším odletem – vyhnete se tak případným poplatkům. Palubní vstupenku si buď můžete vytisknout, nebo jí mít uloženou ve vašem telefonu. 

Online check-in jde zpravidla provést na webových stránkách aerolinky nebo přes jejich mobilní aplikaci

Pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, po příjezdu na letiště můžete zamířit rovnou k bezpečnostní kontrole, kde u vstupu naskenujete vaši letenku. 

Pokud cestujete se zavazadlem pro odbavení, musíte se dostavit k příslušné přepážce vaší aerolinky, kde odbavení provedete. Čísla přepážek najdete na informačních tabulích ve vestibulu letiště. K tomu budete potřebovat vaší palubní vstupenku a doklad totožnosti, s kterým cestujete.

Online check-in

Seznam aerolinií, které poskytují online check-in 

  • easyJet – odbavení můžete provést od 30 dnů do 2 hodin před odletem.
  • Ryanair – odbavení je možné od 2 dnů do 2 hodin před odletem, pokud máte rezervaci sedadla odbavit se můžete už 60 dní před vaším letem.
  • Wizz Air – nabízí odbavení od 30 dnů, a to pokud máte rezervované místo nebo od 24 hodin před odletem v případě, že žádnou rezervaci místa nemáte. Odbavení je možné do 3 hodin před odletem.
  • Air Baltic – poskytuje odbavení od 5 dnů do 2 hodin před odletem 
  • Spirit Airlines – odbavení je možné od 24 hodin do 1 hodiny před odletem 

Kompletní seznam aerolinek, které nabízejí online check-in, najdete na konci článku.

Self-check-in kiosky 

Přímo v letištní hale najdete samoodbavovací kiosky, kde můžete snadno naskenovat váš cestovní pas (nebo ručně zadat číslo vaší rezervace) a pokračovat podle pokynů na obrazovce. Po vyplnění všech údajů vám kiosek vytiskne palubní vstupenku, se kterou můžete pokračovat k bezpečnostní kontrole. Tam ji stačí naskenovat u přístrojů na validaci letenek pro váš vstup. 

Self-check-in kiosky najdete i na okolních letištích jako jsou: 

Německo

Franktfurt Airport (FRA)

Munich Airport (MUC)

Berlin Tegel Airport (TXL)

Berlin Schönefeld Airport (SXF)

Dresden Airport 

Rakousko 

Vienna International Airport (VIE)

Polsko 

Katowice Internationl Airport (KTW) 

Slovensko 

Bratislava Airport 

Self-check-in kiosky 

Self-service Bag Drop (Samoobslužné odbavení zavazadel) 

V případě, že letíte s jedním z dopravců, kteří nabízejí možnost samoobslužného odbavení zavazadel, můžete využít příslušného zařízení, které najdete v zadní části odletové haly Terminálu 2. Self-service bag drop jde provést u těchto dopravců: 

U přepážky naskenujete čárový kód vaší letenky (QR kód v případě online odbavení), kdy se vám zobrazí souhrnné údaje o vaší osobě a vašem letu. V tento moment můžete položit vaše zavazadlo na odbavovací pás a potvrdit, že v zavazadle nemáte žádné zakázané předměty (např. zbraně, hořlaviny, ale i powerbanku a další.) 

Vytiskněte si zavazadlový štítek, který dle pokynů připevněte na zavazadlo a snímatelnou část štítku si uschovejte. Ten by se vám hodil v případě, že by se vaše zavazadlo ztratilo. 

Následně naskenujte čárový kód a nechte zavazadlo odjet do třídírny zavazadel. 

Self-service Bag Drop

Chystáte se brzy na dovolenou a hledáte akční letenky? Dostávejte upozornění o těch nejlevnějších letenkách přímo do vašeho mobilu díky naší aplikaci FlyAway, Stahovat můžete na Google PlayApp Store


Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.

Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem

Jste na počítači?
Naskenujte telefonem QR kód.


Abecední seznam aerolinek, které nabízejí online check-in 

Aegean Airlines

Air Baltic

Air Canada 

Air France 

Air China 

Air Mauritius 

American Airlines

Austrian

Bangkok Airways 

Belavia 

British Airways 

Brussels Airlines 

Bulgaria Air 

Cathay Pacific 

Condor 

Cyprus Airways 

ČSA 

Delta Airlines 

Egypt Air 

El Al Israel 

Emirates 

Ethiopian Airlines 

Etihad Airways 

Eva Air 

Finn Air 

flydubai 

Hong Kong Airlines 

China Airlines 

China Eastern Airlines 

Iberia 

Kenya Airways 

KLM 

Korean Air 

LATAM Airlines Group 

LOT Polish Airlines 

Lufthansa 

Malaysia Airlines 

Pegasus Airlines 

Qantas Airways 

Qatar Airways 

Royal Jordanian 

Singapore Airlines 

Smartwings 

South African Airways 

Swiss 

Tap Portugal 

Thai Airways 

Turkish Airlines 

Ukraine Intl Airlines 

Vietnam Airlines 

Vueling Airlines  

sdílejte článek

Přečtěte si také...

Letenky

Jak najít levné letenky do Benátek? 

Benátky jsou známým severoitalským městem, které patří k jednomu z největších klenotů Evropy. Město postavené téměř celé na vodě láká turisty pro svoji originalitu, romantické úzké uličky,

Praktické informace

Jak stornovat letenku

Onemocněli jste, nedostali jste dovolenou v práci, nebo vám zkrátka do vaší plánované dovolené vlezlo něco neodkladného? V těchto případech pak budete řešit, jak stornovat letenku, a my