Jak stornovat letenku

Onemocněli jste, nedostali jste dovolenou v práci, nebo vám zkrátka do vaší plánované dovolené vlezlo něco neodkladného? V těchto případech pak budete řešit, jak stornovat letenku, a my vám s tím poradíme. Podívejte se na stručný přehled storna letenek a co můžete v těchto případech dělat. 

U mnoha aerolinií je možnost přikoupení storno poplatku už rovnou k letence. Storno poplatek se tak váže pouze k ceně letenky a nezahrnuje tedy letištní poplatky a jiné náklady. Storno podmínky letenek si určuje každá aerolinka sama, proto nelze obecně stanovit proces vašeho storna. 

Nicméně pojištění storna letenek je možné i externě a to u pojišťoven. Zde však počítejte se striktními podmínkami, kdy pojišťovna bude chtít doložit vážný důvod vašeho storna. Např. pojišťovna AXA umožňuje zrušení letenky za těchto podmínek:

  • úmrtí rodinného příslušníka nebo osoby cestující společně s pojištěným,
  • jejich hospitalizace nebo upoutání na lůžko následkem závažného onemocnění nebo úrazu; 
  • škody na majetku větší než 200 000 Kč

Na pojištění storna také vždy myslete dopředu, většina pojišťoven má určité podmínky, do kdy lze nejpozději sjednat pojištění a to je většinou s dvoutýdenním předstihem.

Jak stornovat letenku

Příkladové aerolinky a jejich storno podmínky

Smart Wings 

U téměř všech nízkonákladových společností je skoro nemožné jakékoliv storno letenky, stejně tak je tomu i u společnosti Smart Wings

Ryanair

Další nízkonákladová aerolinka Ryanair nenabízí možnost zrušení letu a propadá vám plná výše letenky. Jedinou možností máte její přebookování na jinou osobu, to je však za poplatek 110 €, tento krok můžete provést na oficiálním webu společnosti.

WizzAir 

Za zrušení rezervace vaší letenky se společností Wizz Air můžete dokonce zaplatit i poplatek, a to v závislosti na počtu dní zbývajících do odletu. Pokud však provedete zrušení více než 14 dnů před odletem, máte nárok na refundaci celkové ceny letenky, z které však bude odečtena částka za poplatek na rezervaci místa a dalších služeb. Více o podmínkách zrušení se společností Wizz Air si můžete přečíst zde. 

ČSA 

Czech Airline řadí své letenky do různých tarifů, s tím, že každý z nich má trochu jiné podmínky. Pokud je váš tarif Lite, Plus nebo Business Lite, letenky nelze stornovat za žádných podmínek. Nabízí se však varianta změny termínu odletu či návratu za následující poplatky:

ČSA poplatky

Konkrétněji se můžete dozvědět o vašich možnostech v ČSA oficiální aplikaci MOJE REZERVACE, kam stačí zadat vaše příjmení, rezervační kód vaší letenky nebo číslo letenky.

TIP

Pokud vám nejde letenku stornovat, určitě zažádejte o vrácení letištních poplatků. Ty se pohybují od 300 – 600 Kč za osobu na každém letišti. Budou vám tedy vráceny poplatky, jak z odletového letiště, tak z příletového. O ty požádáte u letecké společnosti, se kterou jste měli letět a na tyto peníze máte plný nárok. Na aerolinku můžete rovnou zavolat a požádat je o vrácení peněz, a to se týká i výše zmíněných aerolinek, které letenky nijak nestornují.

Jak stornovat letenku

Zrušení letenky u přeprodejních webů 

Pokud jste si koupili letenku na přeprodejních webech jako je např. – Kiwi.com, Pelikán.cz, Letuška.cz, StudentAgency a další, storno letenky řešíte s nimi, nicméně to na podmínkách zrušení letenky nic nemění. I přeprodejní weby se řídí podmínkami leteckých společností, navíc se pak může stát, že si naúčtují ještě administrativní poplatky za vyřízení storna. Např. společnost Pelikán má tento administrativní poplatek za 1 000 Kč. 

Chystáte se do zahraničí a hledáte akční letenky? Stáhněte si naší aplikaci FlyAway, s kterou budete dostávat informace o těch nejlevnějších letenkách přímo do vašeho mobilu. Stahovat můžete na Google PlayApp Store


Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.

Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem

Jste na počítači?
Naskenujte telefonem QR kód.


sdílejte článek

Přečtěte si také...

Letenky

Jak najít levné letenky do Benátek? 

Benátky jsou známým severoitalským městem, které patří k jednomu z největších klenotů Evropy. Město postavené téměř celé na vodě láká turisty pro svoji originalitu, romantické úzké uličky,

Praktické informace

Jak stornovat letenku

Onemocněli jste, nedostali jste dovolenou v práci, nebo vám zkrátka do vaší plánované dovolené vlezlo něco neodkladného? V těchto případech pak budete řešit, jak stornovat letenku, a my