TOP 7 míst u Lago di Garda

Největší italské jezero nabízí spoustu vyžití, od historie, turistiky, koupání po vodní sporty. Vybrali jsme TOP 7 míst u Lago di Garda, která určitě stojí za vidění.

Co budete pro výlet k jezeru Lago di Garda potřebovat?

1. Letenky do Bergama (z Prahy do Bergama létá Ryanair, a tady si můžete přečíst tipy, kde hledat levné letenky) ✈
2. Vyšší rozpočet (Ceny na Gardě patří spíše k těm vyšším) 💰

I přes vyšší ceny ale návštěvu Lago di Garda doporučujeme všem milovníkům malých historických městeček, vodních sportů, krásných výhledů a horských tůr.

Pokud se necítíte dobře tam, kde jsou davy lidí, možná bude lepší se rovnou vyhnout městečku Sirmione. Hlavně tedy v letní sezóně.

I když je městečko s hradem postaveným ve vodě opravdu krásné, v sezóně je tu spousta turistů.

Máte-li radši přírodu a horské treky, můžete se vydat na nejvyšší horu jezera, Monte Baldo (2 218 m.n.m) odkud je nádherný výhled na celé jezero a přilehlé hory. Nahoru vede unikátní lanovka s rotačním systémem, při jízdě se tak můžete kochat do všech stran.

Jestli se cítíte na pořádné dobrodružství a máte dobrou fyzičku, zkuste si výšlap z městečka Limone sul Garda. Každoročně se zde běhá finále Skyrunners. Zadejte do Googlu Limone sul Garda Skyrunners a uvidíte, co vás čeká. 😀

Mezi nejhezčí městečka kolem jezera patří určitě Sirmione, Garda, Malcesine a Limone sul Garda.

Na Lago di Garda se dostanete nejlépe s letenkami od Ryanairu do Bergama a odtud hodinku a půl autobusem nebo vlakem.

Sirmione

Historické městečko s hradem

Sirmione se nachází na jihu jezera Lago di Garda. Dominantou tohoto kouzelného středověkého města je vodní hrad Rocca Scaligera.

Ve městě naleznete nádherné křivolaké uličky, několik historických památek, včetně římské vily, v níž pravděpodobně sídlil římský básník Catullus.

Lázeňské městečko Sirmione se rozkládá na 4 km dlouhém mysu, který vybíhá do jezera Lago di Garda a je právem nazýván perlou jezera. Jak už jsme ale zmiňovali v úvodu, v letní sezóně je tu opravdu plno.

V okolí jsou také vynikající italská vinařství, například v Mazzano. 

Sirmione - TOP 7 míst u Lago di Garda

Malcesine

Historické městečko

Symbolem městečka Malcesine je jeho hrad, přestavěný šlechtickým rodem Scaligeri kolem roku 1300.

Dnes si v prostorách hradu prohlédnete muzeum zasvěcené okolní přírodě, malou galerii a objekt bývalé prachárny, postavené za Rakouska-Uherska, kde najdete expozici věnovanou J. W. Goethovi. Hrad byl v roce 1902 prohlášen za národní kulturní památku.

K nejpůsobivějším zážitkům patří však výhled z dělostřelecké plošiny (revelino), která se nachází na vrcholu hradní věže. Odtud se otevírá fascinující panoramatický výhled na celé jezero.

K městu patří také malý přístav s barevnými domky, v němž kotví luxusní jachty movitých návštěvníků i tradiční rybářské loďky.

Umístění na břehu gardského jezera vybízí k trávení dovolené jak u zahraničních turistů, tak i u místních obyvatel. Na své si zde přijdou vyznavači vodních sportů i pěší turistiky.

Malcesine

Limone Sul Garda

Citrónové městečko

Limone to je typické gardské letovisko, kde si přes den můžete dopřát sluníčko a koupání na krásných plážích, večer zase příjemné procházky a ochutnávku místní kuchyně.

Na promenádě kolem jezera můžete narazit na olivovníky, agáve, palmy a také citronovníky. Právě ty daly městečku své jméno – Limone.

Do roku 1940 bylo Limone přístupné pouze z jezera nebo hor. Dnes je možné se sem dostat po silnice vedoucí z Rivy podél jezera.

Obyvatelé městečka nejsou hrdí pouze na krásné historické centrum a pěstování citrusů. Vědci v roce 1979 odhalili, že lidé v Limone mají v krvi mutantní formu apolipoproteinů, které jsou zodpovědné za dlouhověkost obyvatelstva tím, že snižují riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob.

Mnoho obyvatel se zde dožívá více než 100 let. 🙂

Limone Sul Garda

Punta Larici

Vyhlídka z útesu na jezero

Nejčastější fotka jezera Garda na Instagramu? S největší pravděpodobností byla pořízena z Punta Larici, z neuvěřitelné vyhlídky orientované na západní břeh jezera.

Trek na Punta Larici je jedním z nejoblíbenějších v Garda Trentino, zejména v posledních letech. Pohled z výšky je odsud opravdu neuvěřitelný.

Z Pregasiny, malé vesnice vyčnívající z horského masivu s výhledem na jezero Garda, se do Punta Larici dostanete za pár hodin.

Punta Larici je přírodní útes nad jezerem Garda a městečkem Limone a nabízí úžasný výhled v každém ročním období a v každém okamžiku.

Punta Larici

Monte Baldo

Nejvyšší hora v okolí jezera

Krásné výhledy na jezero i alpské velikány včetně skupiny Adamello-Presanella a celou řadu sportovních možností umožňuje Monte Baldo, dobře přístupný masiv na východ od Lago di Garda. Jeho neuvěřitelné převýšení činí více než 500 metrů na 1 kilometru.

Monte Baldo se táhne severojižním směrem rovnoběžně s Gardským jezerem. Začíná u jeho severovýchodního okraje a končí u městeček Garda, Costermano sul Garda a Caprino Veronese na jihu, kde se ukrývá také bazénový svět Gardacqua.

Nejvyšším bodem Monte Baldo je Cima Valdritta (2 218 m n. m.) v jeho jižní polovině. Na hlavní hřeben italského Monte Baldo se snadno dostanete díky panoramatické lanovce z městečka Malcesine u břehů jezera. Její kabina se pomalu otáčí a během jízdy se tak můžete kochat výhledy na všechny strany.

Okolí horní stanice (chata La Capannina) se v zimě, hlavně při dostatku sněhu v lednu a v únoru, stává oblíbeným střediskem lyžování.

Monte Baldo

Castello di Arco

Vesnička a hrad nad jezerem

Hrad Castello di Arco, datován do 12. století, je starobylé sídlo hrabat z Arco a je jedním z nejkrásnějších svědectví středověkého života horní Gardy.

Zajímavý je už způsob, jak se tam dostat: na hrad vedou 3 různé cesty, které se vinou mezi stoletými olivovníky s dechberoucím výhledem na řeku Sarca a okolní hory.

Při jeho návštěvě nesmíte opomenout Sala degli Affreschi (Freskový sál) zobrazující scény ze života u dvora, abyste si mohli představit, jak se žilo rytířům a dámám ze starých časů!

Castello di Arco

Vyhlídková stezka

z Riva del Garda do Limone Sul Garda

Od roku 2018 se okolí Gardy pyšní novou cyklo/pěší stezkou “připnutou” ke skále. (Postupně se dokončují všechny její části).

Jejím cílem je jednak zvýšit atraktivitu turistické oblasti jezera Garda, propojit jednotlivá města a vesnice na pobřeží jezera, z nichž některé byly dosud izolované a zároveň zvýšit bezpečnost cyklistů oddělením od automobilové dopravy.

Cyklostezka bude mít různé úrovně obtížnosti. Nejtěžší úsek bude kvůli převýšení mezi obcemi Gargnano a Limone sul Garda. Na takových místech se ale turistům nabídne i alternativní řešení, přeprava lodí.

Jedna z nejimpozantnějších částí cyklostezky povede z Capo Reamol u Limone až do Riva del Garda.

Vyhlídková stezka

Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.

Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem

Jste na počítači?
Naskenujte telefonem QR kód.


sdílejte článek

Přečtěte si také...

Letenky

Jak najít levné letenky do Benátek? 

Benátky jsou známým severoitalským městem, které patří k jednomu z největších klenotů Evropy. Město postavené téměř celé na vodě láká turisty pro svoji originalitu, romantické úzké uličky,

Praktické informace

Jak stornovat letenku

Onemocněli jste, nedostali jste dovolenou v práci, nebo vám zkrátka do vaší plánované dovolené vlezlo něco neodkladného? V těchto případech pak budete řešit, jak stornovat letenku, a my