Toskánsko a jeho přírodní krásy

Vinice, jezera, zelené planiny, kopcovitá krajina – tohle všechno najdete v Toskánsku. 🏞

Do Toskánska se dostanete pohodlně a levně z Prahy např. s Ryanair, zpáteční letenky do Pisy pořídíte běžně okolo 500 Kč.

Val d’Orcia

Přírodní oblast na seznamu Unesco

Val d’Orcia je oblast zahrnující rovinaté až mírně zvlněné planiny kolem Sieny. Vytvořily se tu vhodné podmínky pro zemědělství, zejména pro pěstování vinné révy. Malebnou krajinu občas naruší vesnice, např. Pienza, Radicofani či Montalcino.

Oblast byla často ztvárňovaná význačnými malíři od renesance až po moderní dobu. Hora Monte Amiata se stala symbolem Val d’Orcia a zároveň územně uzavírá jeho plochu. Území bylo začleněno k městskému sienskému státu ve 14. až 15. století, aby ho esteticky dolaďovalo a vytvořilo na pohled příjemný a ucelený obraz pastvin a zemědělských ploch z dob renesance.

Val d'Orcia

Massaciuccoli

Jezero

Kromě moře si v Toskánsku užívají také velkého jezera Massaciuccoli u stejnojmenného města. Nejkrásnější výhled na jezero se vám naskytne z místa zvaného Roman Villa, kde stojí ruina antické vily. Další antické památky můžete najít ve městě, kde je jejich významné naleziště (Area archeologica Massaciuccoli romana) a také tu bylo zřízeno muzeum. Na druhé straně jezera v Torre del Lago se každoročně pořádá slavný Pucciniho Festival.

Massaciuccoli

Elba

Jeden z Toskánských ostrovů

Největším z toskánských ostrovů je ostrov Elba, který leží pouhých 6 km od přístavu Piombino, odkud se můžete dostat několikrát denně trajektem do hlavního přístavu Portoferraio. Elba má rozlohu 220 km2 a díky tomu je třetím největším ostrovem Itálie, pokud chcete přehlédnout celé jeho panorama, musíte se dostat na vrchol Monte Capanne (1019 m.), na níž vede pohodlná lanovka. Ostrov má 28 000 stálých obyvatel a na ostrově je vybudována silniční síť 160 km dlouhá; proto je automobil nejpraktičtějším způsobem návštěvy ostrova vzhledem k jeho velikosti. Na ostrově je sedm vesnic a městeček: Campo dell´Elba, Porto Azzurro, Rio Marina, Marciana, Capoliveri, Marciana Marina a Rio nell´Elba.

Elba

Saturnia

Termální prameny

Lázeňské městečko v Toskánsku, v provincii Grosseto. Toto městečko je proslavené zejména díky horkému minerálnímu prameni, který napájí potůček, jež stéká pár kilometrů pod městem v údolí v kaskádách. Jsou tu četné vodopády a jezírka. Pramen byl veden přes řadu kamenných hrázek, až vznikla soustava bazénků, které dostaly za tisíciletí přírodní ráz. Horká voda se sirným zápachem léčí kožní a dýchací potíže, koupel v Cascade del Gorello je každopádně velmi relaxační. Pozor, stříbro před naložením do bazénků si sundejte, nebo Vám zčerná.

Mimo tento volně přístupný pramen najdete v Saturnii lázně a hrad z 15. století.

Saturnia

Apuánské Alpy

Horský hřeben

Pokud jste na dovolené někde v Lucce, v Pise či ve Florencii a rozhodnete se strávit nějaký čas v přírodě, dost pravděpodobně narazíte na národní park v Apuánských Alpách. Do parku můžete dojít z různých vesniček či městeček v Toskánsku. Pokud vyrazíte z Luccy a nejste autem, doporučujeme využít Trenitalia.com, což je italská obdoba Českých drah.

Apuánské Alpy tvoří malý horský hřeben v severozápadním Toskánsku. Dělí se na jižní, severní a centrální. Vrcholy hřebenů nejsou nijak vysoké, nejvyšší  horou je Monte Pisanino, která má 1947 metrů. V celém národním parku najdete spoustu kempů, které jsou i celkem cenově příznivé. Blíž k vrcholům pak najdete bivakovací a turistické chaty (Rifugio). 

Apuánské Alpy

Chianti

Vinařská oblast

Kraj Chianti se rozprostírá mezi Florencií a Sienou. Typickou toskánskou krajinu zde reprezentují mírné kopce, malebné vesničky, olivové háje a široké pásy vinic, na nichž se pěstuje světoznámé víno. První zmínky o výrobě vína značky Chianti pochází z roku 1716. Tehdy se v oblasti mezi obcemi Gaiole, Castellina a Radda (zvané Lega del Chianti) začalo produkovat znamenité víno. 

Nejtypičtějším vínem v oblasti Chianti je stejnojmenné víno. Chianti je pravděpodobně nejpopulárnější italské červené víno. Za svou popularitu vděčí také tomu, že se skvěle hodí k pizze a dalším typickým italským jídlům. Říká se, že samotné Chianti chutná a voní jako Itálie – třeba po bazalce nebo lahodném espressu.

Chianti

Migliarino San Rossore

Přírodní park

Přírodní park di Migliarino San Rossore Massaciuccoli se nachází nedaleko města Pisa. Rozloha parku činí cca 23 000 ha a nabízí pro rekreační účely jak turistické stezky, cyklostezky nebo vyjížďky na koních. Vstup do některých částí parku je možný jen na speciální povolení, s průvodcem a některé části parku jsou nepřístupné.

Jednou ze zajímavostí parku jsou rozlehlé močály, kde je možné sledovat historický proces rekultivace krajiny. Příjemný výlet je k jezeru Massaciuccoli, které při svém obvodu 10 km nedosahuje vyšší hloubky než 5m. Na jezeře je také možné objednat plavbu lodí nebo se projet na kanoi.

Migliarino San Rossore

Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.

Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem

Jste na počítači?
Naskenujte telefonem QR kód.


sdílejte článek

Přečtěte si také...

Letenky

Jak najít levné letenky do Benátek? 

Benátky jsou známým severoitalským městem, které patří k jednomu z největších klenotů Evropy. Město postavené téměř celé na vodě láká turisty pro svoji originalitu, romantické úzké uličky,

Praktické informace

Jak stornovat letenku

Onemocněli jste, nedostali jste dovolenou v práci, nebo vám zkrátka do vaší plánované dovolené vlezlo něco neodkladného? V těchto případech pak budete řešit, jak stornovat letenku, a my