Koupili jste si letenku s přestupem a nevíte, jak přesně na to? Nevíte, kolik času potřebujete na přestup na letišti? A jaký je rozdíl mezi přestupem a mezipřistáním? To vše se dozvíte v našem článku.
Garantovaný vs. negarantovaný přestup
Pokud jste si koupili letenku s tzv. negarantovaným přestupem, aerolinka, případně pak některý z přeprodejců, nezaručují, že navazující let stihnete. Pokud se váš první let zpozdí a vy tak zmeškáte navazující let, musíte si většinou sami zajistit jinou alternativu. To může znamenat zakoupení nové letenky, zajištění případného ubytování a v těchto případech si náklady hradíte sami. To se však odvíjí od tarifu vaší letenky a pokud jste si koupili adekvátní cestovní pojištění, nemusíte se ničeho bát.
Letenky s negarantovanými přestupy jsou většinou levnější, myslete však na případný risk a pro jistotu se pojistěte.
Naopak letenky s garantovaným přestupem znamenají, že vám aerolinky zaručují, že navazující let stihnete. V případě zpožděného letu vám aerolinka zaručí jiný let, v případě menšího zpoždění na vás a další cestující bude návazné letadlo čekat.
S garantovaným přestupem si své zavazadlo vyzvedáváte až v cílové destinaci (s výjimkou letů přes USA a Mexiko, kde musíte i při mezipřistání odbavené zavazadlo vyzvednout a znovu odbavit). O tom, jak postupovat, byste vždycky měli obdržet informace od vaší aerolinky.
Jaký je rozdíl mezi přestupem a mezipřistáním?
V případě přestupu opouštíte letadlo a nastupujete na nový let. V takovém případě se může stát, že opustíte tzv. tranzitní zónu a budete znovu muset projít bezpečnostní kontrolou a případně i odbavením.
Zde je také důležité zjistit, zda nebudete v přestupní zemi potřebovat vízum, protože jakmile opustíte tranzitní zónu, oficiálně vstupujete na území dané země a je třeba si vízum obstarat. Bohužel, nezáleží na délce vašeho přestupu, opravdu se v dané zemi můžete zdržet jen několik hodin a i tak je vízum povinné. V těchto případech doporučujeme zkusit vyhledat jiný let, kde z tranzitní zóny nebudete muset vystupovat.
Zařízení víza se totiž může mnohdy prodražit a vy tak ve finále můžete zaplatit víc, než kdybyste letěli jiným, dražším letem. Podmínky pro vstup hledejte vždy na oficiálních stránkách ministerstva zahraničí, nebo na ambasádě dané země v České republice.
Celkově doporučujeme mít v místě přestupu minimálně 2 hodiny rezervu. Vyhnete se tak zbytečnému stresu.
U mezipřistání zůstáváte v tom samém letadle, z letadla mohou vystoupit a nastoupit noví cestující, nebo se doplňuje palivo. Vy nicméně zůstáváte v letadle.
Jak na přestup na letišti?
Mohu při přestupu opustit letiště?
Pokud máte dostatek času a v přestupní zemi budete několik hodin, můžete opustit letiště, myslete však na následující věci:
- Při návratu budete muset projít pasovou a bezpečnostní kontrolou, případně si i znovu odbavit zavazadlo.
- Pokud vystoupíte z tranzitní zóny, tedy z prostoru, který se nachází za bezpečnostní kontrolou, zjistěte, zda nepotřebujete v dané zemi vízum. Vízová povinnost platí pro všechny turisty.
- Pokud váš navazující let není s garantovaným přestupem, po příletu si musíte vyzvednout vaše odbavená zavazadla (pokud nějaká máte) a před dalším letem musíte znovu projít bezpečnostní kontrolou a znovu zavazadla odbavit. Proto myslete na to, abyste měli dostatek času a dorazili na letiště s minimálním 2hodinovým předstihem.
Pokud na vás čeká dlouhý přestup, doporučujeme využít rezervačního portálu Dayuse a v destinaci s přestupem si zarezervovat hotelový pokoj jen na pár hodin (můžete využít ke spánku, sprše, atd.). Tyto služby bývají mnohdy levnější, než rezervace standardních hotelových pokojů.
Jestli budete trávit delší čas na přestupním letišti, můžete se podívat, co dané letiště nabízí za aktivity. Informace o letištích najdete zde.
Chystáte se brzy na dovolenou a hledáte akční letenky? Stáhněte si aplikaci FlyAway, Stahovat můžete zdarma na Google Play i App Store
Mobilní aplikace FlyAway vás upozorní na akční letenky od 250 Kč.
Stáhněte si aplikaci ve svém storu a pořiďte letenky na všechna další dobrodružství za desetinu ceny, aniž byste hnuli prstem